Oficiální stránky obce Strážovice

Kroj

Slovácký rok - průvod

Kroj v naší obci náleží do skupiny hanácko-slovácké severní. K svátečnímu mužskému kroji patřily tmavomodré nebo černé soukenné nohavice, ale nosily se i bílé piketové nohavice, které se nosí i dnes a černé koženice. Nohavice se zasouvají do bot. Mužská kordulka je z černého nebo tmavomodrého sukna, pestře vyšívaného, zdobena vpředu prýmky s třepením na koncích, řadou knoflíčků po jedné straně a řadou pestře obšitých dírek po straně druhé. Košile z jemného plátna na ramenou, límečku i na manžetách vyšívaná. Klobouk byl bohatě zdobený korálky a portami, v předu měl barevné pentle pošité perličkami. Za přední kokardu se zastrkovaly bílá kohoutí pera a voničky z umělých květů.

Základní součástí ženského svátečního kroje jsou rukávce z jemného plátna s baňatými rukávy. Na rukávcích je límec neboli krézl z krajky. Krézl se škrobí na vysoko, aby zakryl část obličeje. Na rukávcích je oblečená plyšová kordulka, která je bohatě zdobená stužkami, portami a patáčky.Vrchní sukně je šita z plyše. Všední kroj se skládá z malých rukávců a malé kordulky, vrchní sukně je šita z brokátu. Všechny spodní sukně se škrobí. Na nohou se nosí černé silonky a k nim jsou obuty nízké střevíce. Na hlavě je uvázán šátek, který je uvázán "na rožky".
Databáze firem Evropské databanky

Kontaktní údaje

Adresa:

Strážovice 196
696 38 Strážovice

Spojení:

Tel./Fax: 518 622 128
Mobil: 724 936 671, 724 162 264
E-mail: obec@strazovice.cz

Úřední hodiny: Po, Út, Čt 7:30-15:30
St 7:30-17:00, Pá 7:30-14:00


© 2005-2011 - OÚ Strážovice & DPsign | Design a kód: Reklamní agentura DPsign | Obsah: Obecní úřad Strážovice  Administrace